česká verze koukněte na náš Facebook

NOVINKY 2021

3.december 2021

 

Nové vydanie časopisu Bergauf

 

Vyšlo nové číslo časopisu Alpenverein Bergauf 05/2021, ktorého hlavnými témami sú práca s mládežou a tipy na novú skialpovú sezónu - skialpové vybavenie, lavínová záchrana,...atď..

Časopis na 132 stranách je však plný aj ďalších zaujímavých informácií, článkov a tipov na túry.

 

 

ARCHÍV ČASOPISU BERGAUF (vychádza 5-krát ročne)

 

 

Pripravili sme pre vás preklad článku o sondovaní a vyhrabávaní zasypaných z lavíny.

 

Alpenverein - lavínová záchrana

 

Čas je život - správne sondovanie, účinné vyhrabávanie

 

V kurzoch lavínovej záchrany sa veľa času venuje vyhľadávaniu v lavíne. To je dobré, pretože hľadanie zasypanej osoby je najťažšou časťou základného postupu. Správne cvičenie v sondovaní a vyhrabávaní by sa nemalo vynechať. /autor: Gerhard Mössmer/

 

Prečo sondovať?

Sondážou chceme potvrdiť výsledok jemného pátrania a získať istotu o polohe a hĺbke zasypanej obete nehody. Bez sondovania nemáme predstavu o presnej polohe osoby. To znamená, že musíme odstraňovať viac snehu, ako je potrebné. To stojí energiu na kopanie a čím hlbšie sa kope, tým viac času sa stráca.

Akú sondu?

Kvalitná sonda má dĺžku aspoň 240 cm a je odolná voči skrúteniu. Silnejšie uhlíkové sondy majú jasnú výhodu oproti tenším hliníkovým sondám. Natiahnutá sonda je tiež tuhá a nemá žiadnu vôľu medzi segmentmi. To zaručuje tenké oceľové lano vo vnútri a dobrý a ľahko použiteľný napínací mechanizmus na hornom konci sondy. Skúsenosti ukazujú, že sondy sa počas cvičenia často zrútia, pretože tento mechanizmus nie je správne uzavretý. Sondy s nylonovými šnúrami vo vnútri a napínacími uzlami patria skôr do kategórie "lepšie ako nič": v prípade núdze tieto ľahšie a lacnejšie, ale menej funkčné konštrukcie často zlyhajú.

Ako sondovať?

V podstate je jedno, či sondujete v špirále alebo v pravouhlom tvare. Oveľa dôležitejšie je mať systém a dôsledne ho dodržiavať, a nie začať sa po prvých troch pokusoch náhodne pichať do snehu. Začnite označením (rukavicou) najnižšieho signálu vysielača vo vzdialenosti asi 25 cm smerom von v pravom uhle k povrchu snehu. Sondovanie sa vykonáva čo najrýchlejšie, pričom sa sonda posúva dolnou rukou v tunelovom úchope a horná ruka vykonáva vpich, pričom vždy zostáva na tom istom mieste. Takto môžeme lepšie overiť možný zásah pomocou rozdielu výšok.

Ako zistím, že ide o zásah?

Výškový rozdiel - v spojení s najnižším údajom na lavínovom prístroji - je dobrým ukazovateľom. Druhým je odraz sondy (odpruženie), keď dopadne na telo zasypanej osoby. V zemi by sa sonda zasekla a museli by ste ju znova aktívne vytiahnuť. Dôležité: V prípade zásahu nechajte sondu zapichnutú v snehu.

Akú lopatu?

Rovnako dôležitá ako dobrá sonda je aj dobrá lavínová lopata, ktorá 100% spĺňa svoj účel. Patrí sem robustná kovová čepeľ lopaty primeranej veľkosti aspoň 20 × 30 cm s mierne vyvýšenými stranami a násada lopaty, ktorá umožňuje automatické nasadenie násady bez potreby aktívneho ovládania tlačidiel. Dôležité: Okrem robustnosti násady lopaty (uprednostňuje sa oválny tvar) musí byť vysúvateľná, aby ste mohli efektívne odstraňovať sneh. Ďalšou charakteristickou vlastnosťou dobrej lopaty je ergonomicky tvarovaná násada a tzv. čistiaca funkcia, pri ktorej je čepeľ lopaty upnutá do násady, takže sa s ňou dá manipulovať ako s malými hrabľami alebo motykou. Príliš veľa pozornosti sa často venuje nízkej hmotnosti a malému baleniu lopat. Je to však na úkor výkonu v núdzových situáciách. Preto je dôležité nájsť vhodný kompromis medzi výkonom a hmotnosťou. Lacné lopaty často nemajú vyššie uvedené detaily a často sú príliš krehké a nevydržia záťaž. Nie nadarmo existuje norma UIAA pre lavínové lopaty už od roku 2018 - síce na dobrovoľnej báze pre výrobcov, ale predsa.

Ako vykopávať?

Lopatu držte ako pádlo a čo najrýchlejšie a najefektívnejšie tlačte sneh dozadu, najlepšie v pokľaku na jednej nohe. Cieľom je vykopať rampu, nie šachtu, aby sme zasypaného mohli ľahšie dostať zo snehovej jamy a postarať sa o neho. Aby sa to dosiahlo čo najlepšie, boli stanovené rôzne stratégie v závislosti od počtu záchranárov: umiestnite sa pod sondu do vzdialenosti zodpovedajúcej hĺbke zásypu a začnite kopať. Dvaja záchranári robia to isté vedľa seba, pričom traja záchranári stoja dvaja vpredu a jeden vzadu. Štyria záchranári, dvaja vpredu a dvaja vzadu. Keďže záchranári v prvom rade majú oveľa viac práce ako tí za nimi, odporúča sa z času na čas zmeniť pozíciu. Ak sa blížime k nehode, kopeme opatrnejšie. Cieľom je dostať sa čo najrýchlejšie k hlave a uvoľniť dýchacie cesty. Posledných pár centimetrov musíme vykopať ručne, aby sme obeť nezranili.

Alpenvereinu - Vykopávanie

Záver

Pokiaľ ide o núdzové vybavenie, nemalo by sa šetriť peniazmi ani hmotnosťou. O výhodách a nevýhodách sa radi poradíme s odborníkmi alebo v špecializovaných predajniach. Potom absolvujeme suchý tréning doma, aby sme sa oboznámili s tým, ako funguje naše vybavenie, a v neposlednom rade trénujeme nielen fázu vyhľadávania lavínovým vysielačom, ale aj nácvik sondovania a kopania čo najbližšie k skutočnej situácii, aby sme boli plne pripravení na núdzovú situáciu. To, čo nasleduje, prvá pomoc, je samozrejme rovnako dôležité. Ale to je príbeh sám o sebe.

 

ARCHÍV ČASOPISU BERGAUF

 

 

archív noviniek