česká verze koukněte na náš Facebook

NOVINKY 2022

18.januára 2022

 

Nové vydanie časopisu Bergauf

 

Vyšlo nové číslo časopisu Alpenverein Bergauf 01/2022 a hlavnou témou je tentoraz sneh = lavíny, ľadovce, prežitie zvierat v zime ...atď.

Časopis na 132 stranách je však plný aj ďalších zaujímavých informácií, článkov a tipov na túry.

 

 

ARCHÍV ČASOPISU BERGAUF (vychádza 5-krát ročne)

 

 

Lavína možností - Päť otázok, päť odpovedí

"Čo keby...?" Všetky lavínové cvičenia majú jedno spoločné: vždy sa objavujú tie isté otázky týkajúce sa veľmi špecifickej situácie. Všeobecná základná schéma, ktorú vypracoval Alpenverein "Núdzová situácia - lavína", samozrejme nemôže odpovedať na množstvo týchto špeciálnych otázok, pretože všetky lavínové scenáre majú ešte niečo spoločné: každý z nich je iný! Gerhard Mössmer

 

Alpenverein - záchrana z laviny

 

Cvičenie na tému "Núdzová situácia - lavína" nenechá žiadneho skialpinistu chladným a účastníci majú v hlave rôzne scenáre, z ktorých niektoré sú príliš komplikované. Najčastejšia otázka a moja jasná otázka číslo jeden: "Čo keď niekomu vypichnem oko sondou?" Uf, hrozná myšlienka a ušetrím vás odpovede.

Cieľom tohto článku je odpovedať na často kladené otázky - FAQ (1) - ktoré by sa mohli vyskytnúť pri skutočnej lavínovej nehode, ale na ktoré nie je v literatúre dostatočná odpoveď, pretože by boli nad rámec literatúry. Okrem toho je potrebné vždy na mieste rozhodnúť, ktorý postup - nad rámec základného vývojového diagramu - je v konkrétnej situácii najlepší. Preto nemôžeme hovoriť o všeobecnej doktríne, ale len o správaní, ktoré je relevantné pre tieto okolnosti.

 

1. Volať najprv na tiesňovú linku, alebo najprv pátrať?

Platí pravidlo: tiesňové volanie vykonajte okamžite, najlepšie bez časovej straty! Ak je k dispozícii viac ako jeden záchranár, vedúci okamžite určí jednu osobu, ktorá uskutoční tiesňové volanie (140 alebo 112). Ak ste sami, situácia je ťažšia. Ak je v lavínovom kuželi zasypaná len jedna osoba a jeden záchranár, ktorý je v lavínovom kuželi rýchlo, napr. prichádza zhora na lyžiach, a ktorý môže vyhľadávať pomocou lavínového vyhľadávača, vyhľadávanie sa vykonáva ako prvé. Ak ten istý záchranár stojí ďaleko pod kužeľom, odporúča sa, aby tiesňové volanie uskutočnil ako prvý alebo počas výstupu, t. j. bez straty času, pretože medzitým môže vrtuľník doraziť na miesto nehody ešte rýchlejšie ako samotný záchranár.

Tip: Pre rýchlu záchranu spoločníka je rozhodujúce správne miesto stretnutia, ktoré je lavínovo odolné a čo najbližšie k svahu, pričom je ideálne viditeľné z horného aj dolného miesta stretnutia.

 

2. Koľko ľudí hľadá?

Odpoveď závisí od 1. počtu dostupných záchranárov, 2. veľkosti lavíny a 3. počtu uviaznutých ľudí. V prípade jednej zasypanej osoby máme v ideálnom prípade k dispozícii dostatočný počet záchranárov, aby sme pri hľadaní signálu pokryli celú oblasť: napríklad ak je pátrací pás široký 50 m a lavína je široká 100 m, potrebujeme dvoch záchranárov (pozri obrázok), ak je lavína široká 150 m, troch. V prípade viacerých zasypaných osôb musíme tiež pokryť celú oblasť pátrania a vyslať toľko záchranárov, koľko je zasypaných osôb. Príklad: ak sú zasypané dve osoby a na pokrytie oblasti pátrania je potrebný len jeden záchranár, ku kužeľu budú vyslaní dvaja záchranári (samozrejme, ak sú k dispozícii). Ak obaja bežia k tej istej osobe, ktorá je pochovaná, treba sa dohodnúť, kto ju prevezme a kto bude bežať na ďalší signál.

Tip: Jedna osoba jasně převezme velení a určí, kdo se ujme které funkce při záchraně, zejména kolik lidí hledá! Lidé, kteří hledají, spolu komunikují.

 

3. Vyhľadáva sa lavínovým vyhľadávačom na lyžiach alebo bez lyží?

Pokiaľ ide o záchranu priateľa zhora, odpoveď je jasná: s lyžami a primerane fáze hľadania, kde sa lyže odopnú na začiatku fázy jemného hľadania. Ak sa záchranári nachádzajú pod kužeľom, existujú dve možnosti: ak sú záchranári v blízkosti kužeľa a sneh je pevný, vyhľadávanie je okamžité a pešie. Čo však väčšinu ľudí prekvapí: v skutočnosti je tento scenár skôr výnimkou ako pravidlom, pretože čerstvý lavínový sneh nie je - ako sa často mylne predpokladá - tvrdý, ale taký mäkký, že sa v ňom niekedy prepadnete až po pás, čo veľmi sťažuje pohyb pešo. Preto je najmä pri väčších lavínach (alebo v pátracích oblastiach), kde ešte nemáme počiatočný signál, lepšou voľbou druhá možnosť, t. j. opätovné nalepenie pásov. Týmto spôsobom síce na začiatku stratíme drahocenný čas, ale vďaka výrazne vyššej rýchlosti ho získame späť, najmä pri hľadaní signálu. Aj tí menej skúsení rýchlo narazia na svoje limity pri pešom hľadaní v hlbokom snehu. Ak je vzdialenosť ku kužeľu taká veľká, že chôdza nahor je príliš namáhavá a zdĺhavá, prichádza do úvahy len druhá možnosť: prilepiť pásy a čo najrýchlejšie vyliezť nahor.

Tip: Lezecké viazanie a postroje majú zmysel nielen v prípade lavíny, ale aj pri freeride: Ak niekedy zídete zo správnej cesty a ocitnete sa na povestnej "Rue de la Gack", je táto "záloha" tiež veľmi užitočná.

 

4. Mám najprv vytiahnuť lopatu a sondu, alebo mám najprv hľadať zasypaného?

Najprv hľadáme, potom - na konci jemného hľadania - vyberieme z batohu lopatu a sondu. V porovnaní s dlhoročnou inštruktážou lektora sme odporúčanie zmenili z niekoľkých dôvodov: 1. Príchod na lyžiach zhora s výstrojom sa neosvedčil: len málokto zvládne zjazd s lavínovým vysielačom, lopatou, sondou a lyžiarskymi palicami v ruke. 2. Na batoh s lekárničkou sa pri organizovaní na začiatku často zabúdalo. 3. Rýchly pohyb po lavínovom kuželi s lopatou a sondou v ruke bol veľmi únavný. To, čo celkom dobre fungovalo na cvičisku, fungovalo na skutočnej lavíne len v obmedzenej miere (pozri odpoveď 3) a sonda sa mohla ľahko zlomiť. 4. Ak sa pri šetrnom hľadaní zistilo, že zasypaná osoba sa nachádza len niekoľko centimetrov pod povrchom snehu, sonda sa nastavila zbytočne vopred a stratili sa cenné sekundy. Najnižší bod pri jemnom hľadaní možno teraz označiť čiapkou, rukavicou, čelenkou atď., keď nie je po ruke lopata.

 

5. Čo mám robiť, keď hľadám sám dvoch zasypaných a pri prvom neklesá hodnota na vyhľadávači pod 2m?

Piata a posledná otázka je z morálneho a etického hľadiska určite najnáročnejšia a každý z nás dúfa, že ju nikdy nebude musieť riešiť. Keďže vieme, že 1. štatistická šanca na prežitie v hĺbke dvoch metrov (alebo viac) je veľmi nízka a 2. vyhrabanie a obnaženie dýchacích ciest bude určite trvať dlhšie ako obávaných 15 minút (2), odporúčame - podobne ako pri triedení-tzv.triage (3) - prejsť na ďalší signál. Ak je druhá osoba nakoniec pochovaná len niekoľko centimetrov hlboko, má výrazne vyššiu šancu na prežitie ...

Tip: Štandardné opatrenie individuálnej jazdy v lavínovom teréne obmedzuje rozsah škôd v prípade horšieho scenára.

 

Gerhard Mössmer je zamestnancom oddelenia horských športov rakúskeho spolku Alpenverein, horským vodcom a súdnym znalcom.

 

(1) FAQ sú súhrnom najčastejšie kladených otázok.

(2) Ak je zasypaný človek zachránený v tomto čase, štatistická šanca na prežitie je viac ako 90 %.

(3) Výraz triage pochádza z francúzštiny a znamená "výber" alebo "triedenie". V lekárskom kontexte označuje klasifikáciu pacientov podľa závažnosti ich zranení.

 

 

archív noviniek