česká verze koukněte na náš Facebook

NOVINKY 2022

30.novembra 2022

 

Nové vydanie časopisu Bergauf - s prehľadom nového skialpového vybavenia

 

Vyšlo nové číslo časopisu Alpenverein Bergauf 01/2023, ktorého hlavnou témou sú športy a aktivity na snehu.

Časopis na 132 stranách je však plný aj ďalších zaujímavých informácií, článkov a tipov na túry.

 

 

ARCHÍV ČASOPISU BERGAUF (vychádza 5-krát ročne)

 

Prinášame vám preklad článku o chôdzi na snežniciach

 

Na snehu so snežnicami

Vďaka širokým "podrážkam" sa po snehu chodí takmer bez námahy a zároveň si môžete užívať pobyt vonku. Nemali by sme však zabúdať na nebezpečenstvá v horách.

 

Autor: Csaba Szépfalusi

 

Približne 60 % rakúskej populácie nelyžuje. Čo robia títo ľudia vo voľnom čase v zime? Našťastie nie nič. Približne pred 30 rokmi sa v alpskom regióne začala presadzovať turistika na snežniciach. Rozhodujúcim faktorom bola nová, sofistikovaná generácia snežníc, ktorá poskytovala väčší komfort pri chôdzi a urobila pre mnohých turistov skutočnú alternatívu k namáhavému plahočeniu sa snehom po kolená. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, čo je potrebné zvážiť bod po bode, aby vám nič nebránilo vychutnať si zážitok.

 

Alpenverein - časopis

 

Základné poznatky

Každý, kto skúša snežnice po prvýkrát, bude okamžite príjemne prekvapený: stačí začať a robiť krok za krokom. Stačí, ak budete kráčať trochu širšie, aby ste si nešliapli na snežnice. Všetko do seba zapadá.

 

Je lepšie nekľučkovať cez strmé pasáže, ale čeliť im a dynamicky používať predné drapáky. Malá poznámka: prechod strmými svahmi nie je najlepší, najmä pri tvrdom snehu. V prípade potreby má dokonca zmysel prejsť na klasické plnohodnotné mačky (nie nesmeky).

 

Zostupujte krok za krokom, chôdzou alebo kĺzaním. Pri správnej technike možno dosiahnuť sklz na desiatky metrov. Ako na to: výpad podobný telemarku, pri ktorom sa zadná snežnica drží v rovnakej stope ako predná. Tá je plne zaťažená s natiahnutým kolenom. Na rýchly zjazd je potrebná dostatočná strmosť v línii sklzu a dostatočne hlboký, nadýchaný prašan alebo jarný sneh. Cvičenie a trocha odvahy robí z človeka majstra.

 

Vďaka snežniciam ste v teréne a najmä v lese veľmi obratní. Preliezanie cez ploty a iné prekážky nie je takmer žiadny problém. Ak je niekde menej snehu a vidno aj skaly, môžete bez obáv pokračovať ďalej. Keďže v porovnaní so skialpinizmom nedochádza k žiadnym zmenám na spodnej strane snežníc medzi výstupom a zostupom (nie je potrebné použiť pásy), nie je potrebné sa starať o protisvahy.

 

V lesoch chránených pred vetrom je prachový sneh zvyčajne sypký, zatiaľ čo vo vysokých nadmorských výškach bez stromov a vystavených vetru je snehová pokrývka pevne stlačená alebo dokonca nahromadená na hrebeňoch hôr. Na jednej strane to uľahčuje pohyb, pretože sa pri chôdzi na snežniciach neprepadávate, ale na druhej strane to sťažuje chôdzu, pretože vaše kroky nie sú tlmené snehovou pokrývkou.

 

Chôdza na snežniciach je fyzická práca. Niekedy je to ľahké, inokedy dosť namáhavé v závislosti od hĺbky a stavu snehu. Prešliapané stopy nie sú samozrejmosťou, a keďže technika chôdze na snežniciach krok za krokom je podobná chôdzi po schodoch, táto aktivita sa môže zvrhnúť na silový a vytrvalostný šport. Tip: V skupine si môžete prácu na tvorbe stôp rozdeliť.

 

Terén pre výstup a zostup musí byť správne vyhodnotený a zvolený. Ideálny je mierne zvlnený, výrazne štruktúrovaný terén. Strmé svahy a široké stráne nie sú žiaduce. Dôležité v tejto súvislosti: vyznačená trasa známa z leta a vyznačená na mape nie je vždy tou správnou voľbou. Pri vedení trasy treba zohľadniť dva aspekty: rovnomernosť stúpania, aby sa ušetrili sily počas výstupu, a samozrejme bezpečnosť.

 

Chôdza na snežniciach je krajšia ako skialpinizmus. Nerušia vás cudzie stopy, zostávate vo vlastnej aure a môžete si v pokoji vychutnávať zimnú krajinu.

 

Chôdza na snežniciach je zdravá pre telo a myseľ, prospieva krvnému obehu, pohybovému aparátu a psychike, pretože výkon je spojený so spoločným úspechom, zážitkom a radosťou.

 

Plánovanie, navigácia a výber snežníc

Každá úspešná horská túra sa začína starostlivým plánovaním. Kam ideme? S kým ideme? Koľko času mám počas zvyčajne krátkych zimných dní? Hľadanie tipov na túry a individuálne plánovanie podporuje analógová literatúra a digitálne turistické portály. Turistický portál alpenvereinaktiv.com poskytuje aj informácie o lavínových podmienkach, počasí, spojoch verejnej dopravy, chatách atď.

 

Je dôležité mať kvalitné mapy v mierke 1:25 000 s intervalom vrstevníc 20 metrov. Ešte dôležitejšie je vedieť čítať mapy a pravidelne používať ďalšie pomôcky (outdoorové hodinky s funkciou kompasu a výškomeru) a chytrý telefón (GPS, APP). V zime si často musíte trasu určiť sami a nemôžete sa orientovať podľa vopred pripravených/prešliapaných výstupov, ktoré môžu zostať skryté pod snehovou pokrývkou. Niekoľko slov o čase chôdze pri stúpaní: vezmite si 300 výškových metrov za hodinu a 3 km za hodinu ako orientačné hodnoty pre vašu trasu a pripočítajte polovicu nižšej hodnoty k vyššej hodnote. Túry s prevýšením viac ako 1000 metrov už možno označiť za veľmi športové.

 

Existujú detské, dámske a pánske modely (najmä z hľadiska konštrukcie viazania) v rôznych veľkostiach (ak vážite viac kilogramov, potrebujete aj väčšiu kontaktnú plochu). Všetky majú na spodnej strane drapáky alebo hroty a väčšina z nich má aj hrazdu pod pätou na nastavenie sklonu. Modely z tvrdého plastu sú čoraz populárnejšie a čoraz viac vytláčajú z trhu modely z hliníkových rúrok. Poskytujú totiž väčšiu stabilitu v náročnom teréne, ako je tvrdý sneh a strmšie pasáže. Preto sú vhodnejšie na (vysoko)horské použitie. Tlmenie pri chôdzi je však nižšie a sú tiež menej vhodné na kĺzanie.

 

Z týchto dôvodov stále uprednostňujem modely vyrobené z hliníkových rúrok s mäkkou povrchovou úpravou a pružným kĺbom. Som presvedčený, že chôdza na snežniciach v hlbokom, mäkkom snehu (t. j. pod líniou stromov) je zábavnejšia a príjemnejšia ako na rozbahnené ploche, ktorú spracoval vietor a slnko. Plastové modely s pevnou osou viazania sú tvrdé a vratké, čo viac zaťažuje členkové a kolenné kĺby.

 

Ak urobíte nesprávnu vec v nesprávnom čase na nesprávnom mieste, či už z nevedomosti, zlého úsudku alebo prílišnej sebadôvery, môžete očakávať to najhoršie. Na túry na snežniciach, skialpinizmus a všeobecne na všetky zimné športy, pri ktorých opúšťate bezpečný priestor, je potrebné správne know-how. Tak z hľadiska preventívnych opatrení (kľúčové slovo: zníženie rizika prostredníctvom stratégie rozhodovania "STOP or GO" na základe denných lavínových správ), ako aj prostredníctvom zručného používania núdzového vybavenia v prípade zasypania lavínou (lavínový prístroj na každej osobe a sonda a lopata v každom batohu).

 

Zážitok z každej horskej športovej aktivity sa vníma intenzívnejšie a lepšie sa vryje do pamäti, ak sa oň podelíme s ostatnými. Podľa môjho názoru snežnice tento zážitok ešte umocňujú. V žiadnom inom športe nie sú účastníci tak nadšení z toho, čo robia. Napríklad spoločná radosť v skupine je oveľa bezprostrednejšia, pretože na rozdiel od skialpinizmu nie ste počas zjazdu od seba neustále vzdialení. Každý si všimne malé zakopnutia, smeje sa na nich a vzápätí sa to stane aj vám. Žiadny problém: vstanete, očistíte sneh a idete ďalej. Zranenia sa takmer nevyskytujú.

 

Prírodu len navštevujeme a vstupom do nej ovplyvňujeme a pôsobíme na životné prostredie rastlín a živočíchov. Preto sa musíme správať úctivo a zodpovedne. Pri túrach na snežniciach to znamená vyhýbať sa kŕmnym oblastiam a mladému lesu, rýchlo prekračovať hranice lesa, kde sa nachádzajú preferované biotopy tetrova, brať so sebou všetky odpadky (vrátane banánov a pomarančovej kôry, aby sa na jar neobjavili pod korunami stromov) a zdržať sa nočných túr pri splne mesiaca alebo umelom osvetlení. A samozrejme, vždy by sme sa mali snažiť cestovať verejnou dopravou alebo aspoň vytvárať spolujazdy.

 

 

archív noviniek